Beacony – jak działają i do czego są używane?

Co to jest Bluetooth Low Energy (BLE)?

To ostatnia wersja dobrze znanego standardu Bluetooth, pod nazwą Bluetooth Smart (inaczej Bluetooth 4.0 lub Bluetooth Low Energy, BLE) to energooszczędna i uproszczona wersja, która pozwala na komunikację między urządzeniami przy minimalnym poborze energii. Standard Bluetooth Smart już od kilku lat jest obsługiwany przez wszystkie modele smartfonów oraz inne urządzenia, takie jak telewizory SmartTV czy akcesoria komputerowe.

Czym są beacony?

Rosnąca popularność Bluetooth Smart oraz postęp technologiczny w miniaturyzacji i energooszczędności doprowadziła do opracowania małych urządzeń – nadajników sygnału Bluetooth Smart zasilanych bateryjnie – których instalacja jest prosta, możliwa w dowolnym miejscu. Te małe nadajniki to właśnie beacony.

Ich opracowanie spowodowało prawdziwą rewolucję w branży IT. Beacony w połączeniu z urządzeniami mobilnymi, takimi jak tablety czy smartfony stanowią potężne narzędzie, które znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia m.in. w mikrolokalizacji, rozwiązaniach indoor marketing, systemach bezpieczeństwa czy opiece zdrowotnej.

Komunikacja i zasilanie

Obecnie stosuje się dwa protokoły komunikacji z urządzeniami typu beacon: iBeacon oraz Eddystone, które umożliwiają kompatybilność z urządzeniami z systemem iOS oraz Android. Beacony różnią się również wymaganiami dotyczącymi zasilania, czyli zróżnicowanymi typami i wielkością baterii (LR6, Li/FeS2 (AA), LR03, Li/FeS2 (AAA), CR 2032, CR 2450, CR 2477) lub są zasilane z gniazd USB lub 230V.

Miejsca i sposoby montażu beaconów

Beacony mogą być montowane na otwartej przestrzeni oraz w budynkach, co daje szeroki zakres stosowania. W budynkach są głównie wykorzystywane do wysyłania informacji kontekstowych, co możliwe jest również za zewnątrz, za pomocą wiadomości push. Beacony są również wykorzystywane w systemach nawigacji wewnątrz budynków, gdzie GPS nie działa.

Sposób montażu jest uzależniony od wymiarów obudowy beacona. Możliwy jest montaż poprzez przyklejenie np. za pomocą taśmy dwustronnie klejącej lub wkrętów. Niektóre z nich mogą być również noszone przez użytkownika (np. w formie bransoletki), co jest wykorzystywane w systemach opieki nad osobami starszymi lub dziećmi.

Jak używać beaconów?

Beacony mają nieograniczone zastosowanie. Mikrolokalizacja działająca za pomocą dużych sieci beaconów pozwala na wykrywanie położenia użytkowników w dużych obiektach użyteczności publicznej (szpitale, centra handlowe, obiekty sportowe, muzea). Pozwala na interakcję z użytkownikiem, kiedy znajduje się w określonym obszarze budynku dzięki obszarowym powiadomieniom push. Beacony dają również możliwość wykrywania odległości użytkownika od miejsca.

Ich możliwości wykorzystuje się w marketingu do tworzenia spersonalizowanych kampanii reklamowych, w określonych obszarach sklepu lub centrum handlowego.

Na działaniu beaconów opierają się również systemy bezpieczeństwa, z funkcjonalnościami monitorowania pracowników oraz inteligentne systemy ewakuacji. Mogą być również wykorzystywane w opiece nad dziećmi oraz osobami starszymi.


Udostępnij
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square